Pokuty a sankce

Jaké jsou sankce?

Nedodržení zákonné povinnosti, nechat vypracovat průkaz energetické náročnosti budovy (dále též PENB), je správním deliktem, za který může Státní energetická inspekce udělit pokutu až 200.000 Kč. Pokuta až 100.000 Kč hrozí tomu, kdo průkaz nevyvěsí v budově přístupné veřejnosti. Nejvyšší pokuta, která může být udělena za porušení povinnosti vyplývající ze zákona je 5.000.000 Kč.

 

Prodej domu bez PENB?

Paní z Krkonoš prodala dům po rodičích přes realitní kancelář a po více než roce se jí ozvala nová majitelka domu, že dle zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií, měl být při prodeji domu předán průkaz energetické náročnosti budovy. Prodávající paní o této povinnosti neměla tušení a ani realitní makléř ji na tuto povinnost neupozornil, proto se obrátila na inspektora nemovitostí s žádostí o pomoc.

Čtěte dále!

http://www.novinky.cz/bydleni/nemoci-nemovitosti/371391-prodala-dum-bez-energetickeho-prukazu-ted-ji-hrozi-pokuta-100-tisic.html

 

Paní ze severní Moravy zažila podobný příběh, když se rozhodla prodat dům, protože sama už na něj nestačila. S prodejem nemovitosti neměla žádné zkušenosti, proto vše svěřila do rukou realitní kanceláře. Po sedmi měsících od prodeje kontaktovala prodávající Státní energetická inspekce (SEI), která chtěla předložit průkaz energetické náročnosti budovy.

Čtěte dále!

http://bydleni.idnes.cz/energeticky-prukaz-0os-/stavba.aspx?c=A150623_151147_stavba_web