Novostavba X rekonstrukce

Musí se nechat zpracovat PENB při výstavbě nového rodinného domu?

Ano, dle zákona a to od 1. ledna 2013. Pokud jde o soukromého vlastníka je nutné mít zpracován PENB při:

  • výstavbě nové budovy - povinnost dodržet požadavek na energetickou náročnost budovy třídy ,,C,, a lepší - doloženo PENB a současně při podání žádosti o stavební povolení nebo ohlášení stavby musí doložit kladné závazné stanovisko Státní energetické inspekce.

 

  • výstavbě nové budovy v pasivním standardu: povinnost dodržet požadavek na energetickou náročnost budovy s téměř nulovou spotřebou platí od roku 2018 pro budovy nad 1500 m2, od roku 2019 pro budovy nad 350 m2 a od roku 2020 pro všechny novostavby

 

V rámci zpracování PENB musí stavebník doložit i posouzení technické, ekonomické a ekologické proveditelnosti alternativních systémů dodávek energie a to u všech novostaveb.

 

Musí být zpracovaný PENB pokud chci pouze rekonstruovat?

Rekonstrukce budov (při změně více jak 25 % plochy obálky budovy – např. výměna oken) je povinnost splnit požadavek na energetickou náročnost budovy, resp. jejich rekonstruovaných částí - doloženo PENB. Vztahuje se i na změny nepodléhající stavebnímu řízení. V rámci zpracování PENB musí stavebník doložit i posouzení technické, ekonomické a ekologické proveditelnosti alternativních systémů dodávek energie.